znaczek Mauritius post office

Niezwykłe znaczki Post Office z Mauritiusa

W wrześniu 1847 roku brytyjska kolonia Mauritius wydała jedne z najrzadszych znaczków pocztowych na świecie, noszących nazwę "Post Office". Znaczki te, w dwóch nominałach - jednopensowym pomarańczowo-czerwonym (1d) oraz dwupensowym głębokoniebieskim (2d), zdobyły sławę zarówno ze względu na swoją rzadkość, jak i tajemniczą historię.

Projektantem tych unikalnych znaczków był Joseph Osmond Barnard, angielski emigrant, który w 1838 roku przybył do Mauritius. Jego prace opierały się na ówczesnych znaczkach Wielkiej Brytanii z wizerunkiem królowej Wiktorii, wydanych w 1841 roku. Choć znaczki Mauritiusa miały bardziej prymitywny charakter, przyczyniły się do uwiecznienia nazwiska Barnarda w historii poczty Mauritiusa.

Wydrukowano pięćset egzemplarzy każdego nominału z jednej płyty, na której umieszczono oba nominały. Znaczki trafiły do obiegu 21 września 1847 roku, a wiele z nich zostało użytych na zaproszenia na bal zorganizowany przez żonę gubernatora Mauritiusa. Metodą druku był wklęsłodruk, a na znaczkach można zauważyć inicjały "JB" w dolnym prawym rogu.

Warto zauważyć, że na pierwszych znaczkach widniał napis "Post Office", który jednak w kolejnym wydaniu z 1848 roku został zastąpiony przez "Post Paid". Legenda głosiła, że to błąd, ale badacze potwierdzili, że napis "Post Office" był zamierzony.

Znaczki Mauritiusa "Post Office" stały się skarbem dla kolekcjonerów. Choć większość z nich trafiła do prywatnych rąk, kilka egzemplarzy można podziwiać m.in. w British Library w Londynie, w Muzeum Pocztowym i Muzeum Blue Penny na Mauritiusie, a także w Muzeum Komunikacji w Berlinie i Muzeum Pocztowym w Szwecji.

W 1864 roku znaczki stały się znane światu filatelistycznemu, gdy Madame Borchard, żona handlowca z Bordeaux, znalazła kopie w korespondencji męża. Z czasem trafiły do kolekcji Philippa von Ferrary'ego, by w 1921 roku zostać sprzedanymi na aukcji.

Ceny znaczków Mauritiusa "Post Office" rosły lawinowo, stając się przedmiotem pożądania znanych kolekcjonerów, takich jak przyszły król Jerzy V czy Hiroyuki Kanai. W 2021 roku 'Zaproszenie na Bal' sprzedane na aukcji za ponad 11 milionów euro stało się najdroższym przedmiotem filatelistycznym na świecie.

Oprócz ich wartości kolekcjonerskiej, znaczki "Post Office" z Mauritiusa zyskały także swoje miejsce w kulturze popularnej. Stały się motywem w serialach telewizyjnych, sztukach teatralnych i powieściach.

Mimo upływu lat, tajemnica znaczków "Post Office" pozostaje fascynująca dla miłośników filatelistyki i entuzjastów historii pocztowej Mauritiusa.

 

fot. Wikimedia Commons; domena publiczna


Komentarz jako:

Komentarz (0)