monety z uniwersytetu w trewirze

Cyfryzacja kolekcji monet na Uniwersytecie w Trewirze

Monety historyczne nie tylko przykuwają uwagę jako element kolekcjonerski czy biżuteria, lecz stanowią niezwykle cenny zasób dla badaczy. Uniwersytet w Trewirze od lat gromadzi bogatą kolekcję, głównie starożytnych monet, które nie tylko stanowią ozdobę, ale także skarbnicę informacji historycznych. Obecnie, ponad 500 egzemplarzy zostało poddanych procesowi cyfryzacji, co otwiera nowe możliwości dla nauki i edukacji.

Profesor Frank Daubner, wybitny historyk starożytności, który jest odpowiedzialny za kolekcję na Uniwersytecie w Trewirze, podkreśla, że „Cyfryzacja kolekcji monet to ogromna korzyść dla nauki. Integracja z bazami danych i stały dostęp do dużej liczby monet otwiera nowe możliwości w zakresie badań, ale także nauczania”.

Monety, jako nośniki informacji, są niezwykle cennym źródłem wiedzy o gospodarce, handlu, mobilności oraz kulturze i społeczeństwie starożytnym. Projekty monet, ich przedstawienia władcy czy wydarzeń historycznych, pozwalają badaczom zgłębiać różnorodne aspekty życia tamtych czasów.

Kolekcja monet Uniwersytetu w Trewirze, z większością pochodzących z okresu rzymskiego, nie tylko zachwyca estetyką, ale przede wszystkim dostarcza cennych danych naukowych. Profesor Daubner zaznacza, że „Jest kilka bardzo pięknych monet, na przykład taka z portretem cesarza Konstantyna”. Jednak to nie tylko ich urok przyciąga uwagę badaczy, ale przede wszystkim fakt, że znane są miejsca, w których zostały one odkryte – głównie w Trewirze i jego okolicach. To z kolei umożliwia wnioskowanie o sieci handlowej i szlakach komunikacyjnych tamtych czasów.

Digitalizacja kolekcji monet Trewiru nie tylko wzbogaca naukę i badania historyczne, ale także edukację. Wykorzystanie zdigitalizowanych obiektów z baz danych pozwala na tworzenie wirtualnych wystaw i projektów dydaktycznych dla studentów.

Kolekcja jest dostępna na trzech platformach internetowych pod nazwą „Cyfrowa szafka na monety Uniwersytetu w Trewirze”. Na stronie www.ikmk.uni-trier.de zainteresowani mogą zapoznać się wyłącznie z obiektami z kolekcji Trewiru.

Warto zaznaczyć, że Uniwersytet w Trewirze jest aktywnym uczestnikiem „Sieci Uniwersyteckich Kolekcji Monet w Niemczech” (NUMID), która została założona w 2015 roku i obecnie obejmuje 34 uniwersytety z 42 kolekcjami monet. NUMID korzysta z bazy danych „Interaktywne katalogi szafek na monety” udostępnionej przez „Münzkabinett Staatliche Museums zu Berlin”.

Oprócz kolekcji NUMID, zintegrowane są także inne duże zbiory, jak ponad 40 000 obiektów ze zbiorów numizmatycznych Gabinetu Monet Muzeów Państwowych w Berlinie. Dostępność ponad 130 000 zbiorów danych o obiektach pozwala na ich wykorzystanie w celach dydaktycznych i publikacyjnych.

Digitalizacja kolekcji monet Uniwersytetu w Trewirze staje się więc nie tylko oknem w świat starożytności, ale także cennym narzędziem naukowym i edukacyjnym, pozwalającym zgłębiać historię poprzez niewielkie, lecz niezwykle wartościowe artefakty przeszłości.

 

fot. Sophie Kröner – Uniwersytet w Trewirze

na podstawie: Arkeonews


Komentarz jako:

Komentarz (0)