lornetki

Czym różni się lornetka wojskowa od zwykłej?

Lornetka jest nieocenionym narzędziem pozwalającym obserwować teren znajdujący się w pewnej odległości. Jest to możliwe dzięki skupianiu światła w specyficzny za pomocą zestawu soczewek, co pozwala dostarczyć wyraźny obraz oddalonych obiektów. Chociaż podstawowa zasada działania lornetki jest taka sama niezależnie od jej przeznaczenia, lornetki wojskowe różnią się od tych cywilnych pod wieloma względami. Jakie są te różnice?

Zastosowanie

Z założenia lornetki wojskowe nie mają zastosowania w sytuacjach konfliktu zbrojnego co ćwiczeń militarnych. Tego typu sprzęt może być wykorzystywany w survivalu i innych wymagających działaniach, w których niezawodność sprzętu jest kluczową kwestią, np. mogą z nich także korzystać myśliwy czy inne służby, których jednym z zadań jest obserwacja terenu. 

Budowa i materiały

Lornetki wojskowe są zwykle wykonane z materiałów o wyższej wytrzymałości, takich jak hartowane aluminium lub kompozyty. Muszą być odporne na trudne warunki – od ekstremalnych temperatur, po wstrząsy i upadki. Lornetki cywilne mogą nie posiadać tak wytrzymałej konstrukcji, choć oczywiście są modele, które również stawiają na trwałość.

Odporność na warunki atmosferyczne:

Lornetki wojskowe są przeważnie w pełni wodoodporne, pyłoszczelne oraz odporne na zamglenie, dzięki wypełnieniu azotem. Lornetki cywilne mogą nie oferować tych wszystkich cech, chociaż wiele modeli outdoorowych jest również dobrze zabezpieczonych przed warunkami atmosferycznymi.

Funkcje dodatkowe

Niektóre lornetki wojskowe są wyposażone w funkcje, których nie znajdziemy w modelach cywilnych. Przykłady to noktowizja, dalmierze czy kompasy. Wielofunkcyjność jest kluczowa w wielu misjach wojskowych, polowaniach czy działaniach survivalowych, gdy orientacja w terenie jest niezwykle ważna. 

Optyka

Choć zarówno lornetki cywilne, jak i wojskowe mogą posiadać soczewki o wysokiej jakości, modele wojskowe często mają specjalne powłoki, które minimalizują odblaski – co jest kluczowe w sytuacjach taktycznych. Np. w lornetce Delta Optical Extreme 10x50 ED dostępnej w sklepie bron.pl w wypadku wszystkich elementów optycznych zastosowano innowacyjne powłoki antyodbiciowe. Zostały nimi pokryte wszystkie elementy optyczne, co pozwala uzyskać 90% transmisji światła w całym układzie. 

Wielkość i waga

Lornetki wojskowe muszą łączyć trwałość z przenośnością, więc mogą być nieco cięższe od swoich cywilnych odpowiedników, ale jednocześnie nie mogą być zbyt duże, by nie stanowiły obciążenia dla żołnierza. Wielkość lornetki finalnie zależy od zastosowanego układu optycznego. 

Lornetka wojskowa jest specjalnie zaprojektowana, by sprostać wyśrubowanym wymaganiom. Oferuje wytrzymałość, wielofunkcyjność i precyzję, których może wymagać wojsko. Modele cywilne, choć mogą być bardzo wysokiej jakości, są zwykle bardziej zorientowane na ogólne potrzeby obserwacyjne, takie jak obserwacja ptaków, sporty czy turystyka. Wybór odpowiedniego modelu zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań użytkownika. Finalnie lornetki wojskowe w porównaniu do cywilnych modeli o identycznej optyce będą droższe, co jednak niesie ze sobą konkretne korzyści. 


Komentarz jako:

Komentarz (0)