uczenie maszynowe

Odkrywanie tajemnic starożytnych pism cywilizacji doliny Indusu za pomocą uczenia maszynowego

Cywilizacja Doliny Indusu od dawna budzi fascynację badaczy jako jedna z najwcześniejszych cywilizacji ludzkich. Rozkwitając od 3300 roku p.n.e. na obszarze dzisiejszego Pakistanu i Indii, ta starożytna kultura znana była z zaawansowanego systemu wag i miar, wybitnych rzemieślników oraz bogatego handlu, posługując się ponad 500 symbolami i znakami do komunikacji.

Jednak jedno pytanie przez lata dręczyło uczonych i stanowiło wyzwanie dla poznania więcej o tej tajemniczej cywilizacji: czy te symbole były częścią języka, czy raczej funkcjonowały jako piktogramy? Pomimo prób tłumaczenia zapisów od prawej do lewej, naukowcy wciąż nie osiągnęli konsensusu.

Debasis Mitra, profesor informatyki, zaintrygowany tą zagadką, otrzymał grant od Narodowego Funduszu na Rzecz Nauk Humanistycznych na projekt „Digitalizacja i archiwizacja starożytnych pism z Doliny Indusu przy użyciu głębokiego uczenia maszynowego”. Wspiera go Deva Atturu, doktorant, który wraz z Mitra uczestniczył niedawno w Konferencji Archeologii Azji Południowej 2024 na Uniwersytecie w Chicago.

Badania prowadzone przez Mitrę i Atturu skupiają się na digitalizacji starożytnych pism za pomocą algorytmów uczenia maszynowego. Istniejący niedobór zdigitalizowanych danych motywuje badaczy do opracowania nowych metod.

W procesie digitalizacji wykorzystuje się automatyczny system rozpoznawania pisma (ASR), który analizuje sekwencje graficzne na podstawie zdjęć zabytkowych tekstów. Pomimo sukcesu osiągniętego przez ASR, proces ten napotyka wiele trudności związanych z brakiem wystarczającej ilości danych oraz zniekształceniami.

Mitra eksperymentuje z różnymi technikami uczenia maszynowego, a także nawiązuje współpracę z archeologami i studentami, aby uzyskać więcej informacji. Jego celem jest stworzenie systemu umożliwiającego archeologom z terenu szybkie digitalizowanie tekstów i przesyłanie ich do bazy danych.

Projekt Mitry ma również wymiar osobisty, gdyż badanie tej starożytnej cywilizacji stanowi dla niego część jego dziedzictwa kulturowego. Dzięki wysiłkom takim jak te, nadzieja na odkrycie tajemnic przeszłości staje się coraz bardziej realna.

Wniosek z tych badań może poszerzyć naszą wiedzę na temat cywilizacji Doliny Indusu oraz przyczynić się do lepszego zrozumienia ludzkiej historii. Jednocześnie stanowi to wyjątkową synergiczną współpracę pomiędzy dziedzinami naukowymi, gdzie informatyka, archeologia i historia łączą siły, by odkrywać tajemnice przeszłości naszej cywilizacji.

 

na podstawie: Phys.org


Komentarz jako:

Komentarz (0)