Berlo Dagoberta

Zaginione Berło Dagoberta (Scepter of Dagobert)

Berło Dagoberta, jedno z najstarszych regaliów Królestwa Francji, noszące swoją nazwę od króla Dagoberta I, wzbudza fascynację swoim pięknem i tajemniczą historią. Wykonane przez złotnika Éloi de Noyon, to berło przetrwało wieki, a jego zaginięcie podczas rewolucji francuskiej sprawiło, że stało się jednym z najbardziej poszukiwanych zaginionych skarbów Francji.

fot. Geralda Garitana; Wikipedia; Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 (nieprzeniesione)

 

Historia i Geneza Berła

Berło Dagoberta, przechowywane w skarbcu bazyliki Saint-Denis do 1795 roku, było symbolem władzy i szlachetności. Dagobert I, panujący w latach 629–639, zamówił to wyjątkowe dzieło u złotnika Éloi de Noyon. Berło miało długość 56 cm i składało się z trzech nałożonych na siebie części: drzewca, ręki trzymającej kulę ziemską, oraz statuetki na szczycie.

Złotnicze Mistrzostwo i Symbolika Berła

Berło to było wyjątkowym dziełem złotniczym, wykonanym z emaliowanego i filigranowego złota. Jego zdobienia obejmowały serca z turkusu, granaty i perły, co nadawało mu wyjątkową estetykę. Ręka trzymająca kulę ziemską była filigranowa, ozdobiona perłami, ziarnami emalii i koralami. Na szczycie znajdowała się złota statuetka przedstawiająca mężczyznę siedzącego na stylizowanym ptaku, którego skrzydła były inkrustowane klejnotami.

fot. pieczęci Franciszka II i Marii Stuart, króla i królowej Francji; Wikipedia; domena publiczna

 

Berło Dagoberta a Tradycja Liturgiczna

Berło Dagoberta odegrało istotną rolę w liturgii sandionistycznej, zwłaszcza podczas corocznych świąt i koronacji królowych. Do roku 1610 królowe Francji koronowano podczas ceremonii religijnej w bazylice Saint-Denis. Berło Dagoberta było używane w tej ceremonii, trzymane w prawej ręce przez królową.

Zaginięcie i Tajemnica Berła

W 1795 roku, w czasie rewolucji francuskiej, berło zniknęło ze skarbca bazyliki Saint-Denis. Skradzione i nigdy nieodnalezione, stało się jednym z najbardziej poszukiwanych zaginionych skarbów we Francji. Mimo wielu teorii na temat jego losu, miejsce ukrycia pozostaje tajemnicą.

fot. Rycina zaczerpnięta z France historique et monumentale - Tablica XXIII - Monuments de Dagobert; autor: Abla Hugo; domena publiczna

 

Berło Dagoberta, choć zaginione, pozostaje jednym z najważniejszych artefaktów średniowiecznej Francji, symbolizując potęgę, szlachetność i tajemnicę epoki Merowingów. Jego historia, choć częściowo utracona, przetrwa w narracjach historyków i miłośników starożytności, stanowiąc nieustannie fascynujący element dziedzictwa kulturowego.

Komentarz jako:

Komentarz (0)