browar zywiec

Robert. Winkler

Potentaci piwni w Polsce Żywiec

Niewątpliwie jednym z najbardziej liczących się browarów na Polskim rynku jest browar Żywiec, a ściślej mówiąc Grupa Żywiec S.A.
Browar Żywiec założył arcyksiążę Albrecht Fryderyk Habsburg, browar był budowany w latach 1852-1857 a za datę jego oficjalnego otwarcia przyjmuje się rok, 1856 kiedy to firma została oficjalnie zarejestrowana. O sukcesie firmy w dużej mierze zadecydowała jej lokalizacja, umiejscowiona w Kotlinie Żywieckiej w pobliżu Skrzycznego. Właśnie z pod tej góry doprowadzono do browaru doskonałą jakościowo wodę swymi walorami zbliżoną do wody pilzneńskiej.

Żywiec miał od samego początku dobrze zorganizowaną dystrybucję, którą poza Galicją objęto również Budapeszt, Cieszyn i Ostrawę Morawską. Eksportowano tam piwa jasne oraz szczególnie uznane i cieszące się wyjątkowa renomą i doskonałością piwo Porter. / ZDJĘCIE  1 / W 1857 roku browar produkował 17 856hl piwa, co jak na nowy zakład było całkiem sporo. Dzięki intensywnemu rozwojowi firmy w 1869 roku browar w Żywcu produkował już 33 602hl piwa i był największym z pośród 260 browarów działających w Galicji.

Od samego początku swego funkcjonowania, w browarze zatrudniano samych wybitnych specjalistów, do browaru Żywieckiego ściągnięto najwyśmienitszych słodowników, warzelnych, drożdzarzy, piwnicznych i kotłowych. W 1871 roku browar zatrudniał 52 osoby a zatrudnienie stale się rozwijało. Do browaru zakupywano-jak na owe czasy- największej klasy maszyny i urządzenia browarnicze do rozlewu, produkcji i przechowywania piwa. Pozwalały na to dotacje właścicieli browaru, którzy byli niemiecką hrabiowską dynastią. Browar posiadał swoje reprezentacje w wielu miastach mi. Józefa Bastera w Krakowie, Jakuba Haberfelda w Oswięcimiu, Gfranciszka Blatana w Skoczowie, Jana Śliwki w Jawiszowicach czy Adama Karpowicza w Zakopanem.  Przez prawie 93 lata browar był, bowiem ich własnością-dopiero w 1945 roku dobra żywieckie zostały przejęte na cele reformy rolnej, zaś browar uległ nacjonalizacji. Okres powojenny, to czas usuwania zniszczeń wojennych oraz poważnej rozbudowy i modernizacji zakładu. W roku 1946 roku po remoncie maszyn parowych i systemów chłodniczych, nastąpił pełny rozruch zakładu. Ogromny wysiłek włożony w podźwignięcie zakładu z wojennych dewastacji zaowocował w 1948 roku zwiększeniem produkcji i asortymentu  piwa do 118 427hl rocznie-a ilość ważonego piwa stale rosła.

Na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych w Żywcu wraz z szybkim wzrostem produkcji piwa, zmienił się również sposób jego dystrybucji i konfekcjonowania. Wtedy to właśnie do powszechnego użytku wprowadzono butelkę nowego typu o pojemności 0,5 litra-zaś stare wysłużone drewniane beczki zastąpiono nowoczesnymi metalowymi beczkami. Browar Żywiecki był już na tyle silnym przedsiębiorstwem, że w 1955 roku włączono do niego dwa inne browary-browar w Bielsku-Białej i Cieszynie. Browar przyjął oficjalną nazwę Zakłady Piwowarskie Żywiec. Stale rosła produkcja piwa oraz zasięg jego dystrybucji. W połowie lat siedemdziesiątych browar produkował ponad 671 000hl piwa a zasięg jego eksportu objął wszystkie kontynenty w łącznie 43 krajach. Piwa Żywieckiego browaru zaczęły zjednywać sobie coraz większą liczbę zwolenników, były doceniane na licznych wystawach i targach piwa w kraju i zagranicą. Zdobywały czołowe miejsca i były nagradzane medalami.
W miarę upływu czasu browar stał się głównym przedsiębiorstwem w Żywcu-zajmował się nie tylko produkcją piwa, ale również wspierał miasto. Wybudował dla swoich pracowników ośrodek wczasowy w Dąbkach, przy browarze powstał Zakładowy Klub Sportowy „GÓRAL” Jego produkcja i zatrudnienie ciągle rosło-i w 1986 roku wynosiło 854 osoby, a w całych Zakładach Piwowarskich Żywiec pracowało już 971 osób. Żywiec był największym producentem piwa w Polsce.

Skomplikowane zasady działania rynku, niestabilność, wahania cen kredytów, ostra konkurencja i liczne prywatyzacje to główne czynniki charakteryzujące gospodarkę polską lat dziewięćdziesiątych- nie oparł się nim również browar a Zakłady Piwowarskie w Żywcu znalazły się wśród pierwszych w kraju prywatyzowanych przedsiębiorstw. Pod koniec grudnia 1990 roku firma została przekształcona w jednoosobową spółkę skarbu państwa.

Już rok później a dokładniej 24 września 1991 roku Zakłady Piwowarskie w Żywcu jako pierwsze w branży piwowarskiej zostały sprywatyzowane i przekształcone w spółkę akcyjną.  W 1994 roku Zakłady Piwowarskie pozyskują nowego inwestora strategicznego, którym jest Heineken International Beheer.B.V. Dzięki tym posunięciom Żywiec stał się czołowym producentem piwa na rynku Polskim, w czerwcu 1998 roku Heineken zwiększył swój udział w kapitale akcyjnym spółki do 75%, w tym też roku nastąpiło połączenie Grupy Kapitałowej Żywiec S.A. z Grupą Brewpole. W efekcie tego na rynku pojawiła się Grupa Żywiec. W wyniku tej fuzji w skład grupy wchodzą następujące browary: Żywiec, Cieszyn, Elbląg, Braniewo, Warka, Leżajsk.

Dziś browar w Żywcu jest największym zakładem w Grupie Żywiec S.A. jego moce produkcyjne wynoszą 5 mln hl. W trosce o wysoką jakość żywieckiego piwa browar wprowadził i poddał certyfikacji Zintegrowany System Zarządzania. Posiada on obecnie kilka certyfikatów ISO.

W roku 2006 z okazji 150 rocznicy powstania browaru-w Żywcu otwarto nowoczesne interaktywne muzeum, można tu wirtualnie przenieść się w czasie i za pomocą wehikułu zwiedzający przenoszeni są do XIX karczmy. Następne zwiedzający przenoszeni są do restauracji Żywieckiej  z wystrojem w stylu art déco z okresu dwudziestolecia międzywojennego – by kolejno później przejść do ostatnich sal pokazujących najnowszą historie firmy. Zakończeniem zwiedzania jest degustacja żywieckiego piwa w muzealnym pubie.

Ponadto pod auspicjami browaru, odbywają się giełdy birofiliów-jest to największa tego typu impreza w kraju mająca status międzynarodowy. Kolekcjonerzy prezentują m.in. kufle, butelki, etykiety, kapsle oraz wiele innych akcesoriów związanych z browarnictwem. Podczas owej giełdy pokazany jest proces warzenia piwa domowymi sposobami.

Jako, że powyższe opracowania piszę dla Państwa z pozycji kolekcjonera etykiet piwnych-pragnę nadmienić, iż największe kolekcje etykiet piwnych z samego tylko browaru w Żywcu  mają ponad 1700 różnych wzorów w tym blisko 200 etykiet używanych przez browar przed 1945 rokiem.


Komentarz jako:

Komentarz (0)