nielegalne poszukiwania

Piknik przykrywką do rabunku

Rodzinny piknik zorganizowany na stanowisku archeologicznym w południowej Judei okazał się dobrze zorganizowaną akcją nielegalnej eksploracji starożytnej wioski Horvat Zaak.


Złodzieje wpadli gdy zainteresowali się nimi członkowie Straży Granicznej, którzy znaleźli w ich samochodach narzędzia do prowadzenia poszukiwań i kopania. Dodatkowo zwrócili uwagę na odgłosy dobywające się pod ziemia, a na dodatek z jednej z jaskiń wyszedł mężczyzna w zabłoconym ubraniu.


Zaalarmowana jednostka Izraelskiego Urzędu ds. Starożytności aresztowała pięć podejrzanych osób i skonfiskowała narzędzia do kopania oraz wykrywacze metalu. Jeden z podejrzanych zbiegł z miejsca przestępstwa.


Dokładne sprawdzenie miejsca prowadzenia nielegalnych poszukiwań potwierdziło, że złodzieje włamali się do nieznanego wcześniej podziemnego systemu magazynowego, który pochodzi prawdopodobnie z okresu rzymskiego.


Aresztowani po przesłuchaniu zostali zwolnieni za kaucją. Należy nadmienić, że jeżeli zostaną przedstawione mężczyzną zarzuty muszą liczyć się z karą pięciu lat więzienia za niszczenie zabytków i nielegalne wykopaliska.

 

na podstawie: Israel Hayom


Komentarz jako:

Komentarz (0)