big_Grodziec1

Robert. Winkler

Browar Grodziec

Trudno jednoznacznie ustalić dokładną datę powstania browaru, lecz wiadomo z całą pewnością iż istniał on już w 1839 roku, co potwierdzają ówczesne mapy. Trudno też ustalić kto był jego założycielem-wiadomo tylko że we wypomnianym roku Józef Bontani sprzedaje majątek grodziecki Maurycemu Kossowskiemu. Mowa tu o kolejnym z zagłębiowskich browarów – browarze w Grodźcu, który jak dziś wiemy w roku 1846 wiemy, był murowanym budynkiem z wapiennego kamienia kryty gontem. Jego kolejnym właścicielem był dziedzic i właściciel majątku i dóbr w Grodźcu Stanisław Ciechanowski, browar był w jego posiadaniu do 1927 roku.
Z końcem lat 80-tych XIX wieku, browar o rodowodzie folwarcznym został rozbudowany i produkował 42 000 wiader piwa / czyli około 5200 hektolitrów / a jego obroty sięgały 37000 rubli-zatrudniał wówczas 19 pracowników. W tym to czasie browar został gruntownie przebudowany i rozbudowany – niestety w sierpniu 1887 roku browar doszczętnie spłonął.
Na przełomie wieków zakład był poza browarami w Będzinie i Sosnowcu-wiodącym producentem piwa w regionie. Dalszego rozwoju browaru, nie przerwał kolejny pożar który to miał miejsce w 1901 roku do tegoż też roku browar miał oświetlenie naftowe, które zamieniono na elektryczne – browar napędzała maszyna parowa o mocy 12KM.

Za sprawą ustawy antyalkoholowej w 1920 roku browar zatrudniał 17 osób i produkował mniej piwa bo tylko około 4600 hektolitrów.

Od 1930 roku zakład był własnością Abrahama Troppauera, który to odkupił go od rodziny Ciechanowskich – i kultową zmianą wprowadzoną przez nowego właściciela było zamiast jak dotychczas chłodzenie piwa lodem – chłodzeniem maszynowym, wzrosła też znacznie produkcja browaru do 10 000 hektolitrów rocznie.

Rok 1933 zaowocował dalszymi zmianami, powstała spółka akcyjna o nazwie Browar Parowy Grodziec A. Troppauer S.A. w tamtym też czasie browar stał się zakładem ponadlokalnym mającym swe składy i reprezentacje w Nakle Śląskim, Książenicach, Chrzanowie i Żywcu.
W czasie trwania okupacji browarem zarządzał niemiecki administrator Konrda Dill. Po zakończeniu działań wojennych browar zakończył swą produkcję, a w 1948 roku sprzedano spółkę i ją zlikwidowano. Zostały jedynie zabudowania browaru pełniące po wojnie różne funkcje-między innymi magazynów zbożowych, pieczarkarni, kwaszarni ogórków czy hurtowni nabiału.

Do dnia dzisiejszego budynki browaru jako jedyne z zagłębiowskich browarów przetrwały prawie niezmienione – i ze względu na swą kubaturę i wysokość / 3 piętra / nadal jest dominującym elementem krajobrazu Grodźca.
W kolejnym swoim opracowaniu, przybliżę Państwu historię ostatniego z browarów zagłębiowskich – browaru w Sosnowcu.

Robert. Winkler. tel.0-501-985-369 e-mail: winczer@wp.pl









POLECAMY TAKŻE:





[removed][removed]

Komentarz jako:

Komentarz (0)