Kategorie

Wykrywacz metali SAPER


Wykrywacz metali produkowany w Myszkowie przez Z. Nowaka.

Testowany model został wypożyczony przez poszukiwacza, który pracuje na nim w terenie od pewnego czasu. Wyniki testów są wypadową moich pomiarów, jak również obserwacji poczynionych przez właściciela.

Z uwagi na brak zainteresowania przeprowadzeniem testów przez producenta nie podajemy informacji dotyczących nowego sprzętu.
Dostarczony wykrywacz składał się z trzech części:
- sondy
- wysięgnika
- elementu z elektroniką


Wykrywacz wyposażony jest we wskaźnik wychyłkowy oraz diody. Strojenie wykrywacza odbywa się pokrętłami odpowiednimi do poszczególnych funkcji. Dostrojenie wykrywacza do terenu nie stanowi problemu, jednak należy uruchamiany wykrywacz po kilku minutach od uruchomienia ponownie wyregulować.


Dyskryminacja: wykrycie metalu kolorowego jest przedstawiane poprzez wychylenie wskazówki na wskaźniku, a także poprzez zapalenie odpowiedniej diody. W przeciwieństwie do aktualnie opisywanych modeli testowany sprzęt nie wydawał innego dźwięku przy namierzeniu metali kolorowych. Dyskryminacja w testowanym modelu jest niezadowalająca i często wskazania wykrywacza są przekłamane.


Testowany model był wyposażony w niewymienny akumulator oraz ładowarkę sieciową. Właczony wykrywacz wytrzymał, na pełnym naładowanym akumulatorze, niewiele ponad 8 godzin. W terenie po 5 godzinach pracy akumulator nie wykazywał rozładowania. Czas ładowania akumulatora wynosi podczas testów 12 godzin.


Budowa wykrywacza jest stabilna. Testowany model pomimo wielu wyjazdów w teren prócz zarysowań nie wykazywał żadnych uszkodzeń mechanicznych. Jednak Dużym plusem jest szybkość wymiany dostarczonych z wykrywaczem sond.


Testowany wykrywacz posiadał dwie sondy - 25 i 38 cm.


Test:

Góry Sowie prace poszukiwawcze:
- obręcze metalowe z drzew - 15 cm (cewka 25)
- garnek - 40 cm (cewka 25)
- moneta (wielkość 2 zł) - 15 cm (cewka 25)
- "fundament" zbrojony :) - ok. 120 cm (cewka 38)
- studnia ze zbrojeniem - 80 cm (cewka 38)


Góry Sowie testy ustawione w ziemi dla cewki 25:
- moneta 2 zł ~ 15 cm
- moneta 5 zł ~ 17 cm
- saperka ~ 80 cm
- karabińczyk alpinistyczny ~ 50 cm
- obrączka ~ 10 cm
- łom mały pinowo ustawiony z lekki odchyleniem 30 cm ~ 30 cm


Góry Sowie testy ustawione w ziemi dla cewki 38:
- moneta 2 zł ~ 17 cm
- moneta 5 zł ~ 17 cm
- saperka ~ 80 cm
- karabińczyk alpinistyczny ~ 65 cm
- obrączka ~ 5 cm
- łom mały pinowo ustawiony z lekki odchyleniem 30 cm ~ 50 cm


Jura wyniki podane podczas prac:
- moneta 5 zł ~ 20 cm
- gwoźdź ~ 15 cm
- grot (2 cm) ~ 10 cm
- grot (10 cm) ~ 20 cm


Podsumowanie:

Ogólnie praca z wykrywaczem była udana i nie pojawiły się żadne problemy. Według mnie wielkim minusem testowanego modelu był akumulator i konieczność jego ładowania po jednym dniu pracy - takie rozwiązanie zupełnie eliminuje ten wykrywacz jako sprzęt na kilkudniową wyprawę w las. Wyniki osiągnięte podczas prac wykrywaczem uważam jako zadowalające. Wykrywacz wyposażony w zasilanie na baterie jest dobrym rozwiązaniem dla osób potrzebujących sprzętu na wyjazdy weekendowe, a także do poważniejszych prac w terenie.