Kategorie

Zapraszamy do dyskusji

Polscy archeolodzy w starożytnym mieście Jowisza Kapitolińskiego


Miejscowość opisaną po raz pierwszy przez Ptolemeusza (II wiek n.e.), wybitnego greckiego uczonego i astronoma, Kapitolias badała w północnej Jordanii ekspedycja z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.


Relikty miasta, założonego ok. 2 tys. lat temu, znajdują się na obszarze miejscowości Beit Ras w rejonie Irbid na wschód od rzeki Jordan. Badania Polaków trwały do końca listopada.

 

„W okresie rzymskim i bizantyjskim było to miasto szczycące się swym grecko-rzymskim charakterem, o którym w przypadku Beit Ras świadczą wymownie relikty okazałego teatru odkryte w latach ubiegłych przez jordański Departament Starożytności” – wyjaśnia PAP prof. Jolanta Młynarczyk, kierowniczka badań.

 

Prace polskich naukowców skupiły się w tym roku wokół monumentalnego, kamiennego teatru. Z pomocą nieinwazyjnej metody badawczej – elektrooporowej, badacze próbują ustalić, jakiego rodzaju zabudowa znajdowała się na stoku wzgórza w bezpośrednim jego rejonie. Jednocześnie archeolodzy zastosowali tradycyjną metodę rozpoznawczą – badania powierzchniowe.

 

„Zebrane w obrębie wyznaczonej przez nas siatki kwadratów ceramika i inne zabytki, pozwoliły określić w ogólnych zarysach chronologię, a także charakter użytkowania tej części starożytnego miasta” – przekonuje prof. Młynarczyk.

 

Archeologom udało się ustalić, że w okresie bizantyjsko-omajadzkim (VI-VIII w. n.e.), na terenie przylegającym do wówczas już niefunkcjonującego teatru istniały warsztaty rzemieślnicze. Starożytni wytwarzali w nich szklane naczynia oraz wytapiali żelazne przedmioty. Prawdopodobnie odkryto również miejsce, gdzie położone były piece do wypalania naczyń ceramicznych.

 

Nazwa miasta - Kapitolias - pochodzi od imienia rzymskiego boga – Jowisza Kapitolińskiego, utożsamianego z greckim bogiem bogów – Zeusem. Miasto powstało zapewne pod koniec I wieku i służyło rzymskim legionistom, którzy bronili wschodniej flanki Cesarstwa Rzymskiego w ramach Dekapolu (z jęz. greckiego déka - dziesięć; polis - miasto), czyli dziesięciu dużych miast na terenie obecnej Jordanii, Syrii i Izraela.

 

PAP - Nauka w Polsce

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl