Kategorie

Zapraszamy do dyskusji

Pokaz oryginalnych dzieł Jana Heweliusza w Gdańsku


29 stycznia, czterysta lat po narodzinach Jana Heweliusza mieszkańcy Trójmiasta oraz wszyscy, którzy tego dnia odwiedzą Gdańską Bibliotekę PAN będą mogli zobaczyć oryginalne dzieła wybitnego astronoma. To wyjątkowa okazja obejrzenia ksiąg, które na co dzień przechowywane są w zamkniętych magazynach starodruków.

Podczas pokazu będzie można zobaczyć m.in. niezwykle cenne dzieła, w tym także te kolorowane.
Udostępnione zostaną: "Selenographia" z 1647 roku (najważniejsze dzieło uczonego zawierające opis obserwacji Księżyca oraz liczne rysunki jego faz), "Machinae coelestis" z roku 1673 (historia astronomii i opis gdańskiego obserwatorium, opisy zaćmień Księżyca i planet oraz obliczenia Astronomiczne), "Cometographia" (1668; dedykowana Ludwikowi XIV, dotyczy obserwacji komet i około 200 gwiazd od czasów najdawniejszych), "Prodomus Astronomiae" (1690; wydany już po śmierci Heweliusza atlas nieba z zaproponowanymi przez niego, nowymi gwiazdozbiorami) oraz globus nieba z 1728 roku, który na podstawie map Heweliusza sporządził Johann Gabriel Doppelmaier.

Pokaz odbędzie się w Czytelni Zbiorów Specjalnych (ul. Wałowa 15). Rozpocznie się o godzinie 9.00 i potrwa do 15.00. Podczas prezentacji na pytania zwiedzających będą odpowiadać bibliotekarze.

PAP - Nauka w Polsce

jpo/ agt/bsz