Kategorie

Zapraszamy do dyskusji

Maski Sowieckie typu BS oraz BN

Zasadniczym typem maski w Armii czerwonej w latach trzydziestych była maska typu BN. Ich produkcję rozpoczęto w sierpniu 1929 roku a konstrukcja maski bazowała na pierwszowojennym wzorze Zielińskiego-Kummanta.

Maskę produkowano w dwóch odmianach pierwsza nosiła oznaczenie BS-T5 a drugi model BN-T5. Według instrukcji maska BS-T5 miała być wykonana z pomarańczowej gumy i okulary zrobione z hartowanego szkła w jednoczęściowych metalowych oprawkach a BN-T5 z białej gumy a okulary wykonane z tworzywa sztucznego w oprawkach złożonych z kilku metalowych pierścieni. Lecz prawda w wypadku rosyjskich masek mija się z celem i można spotkać je w różnych kondygnacjach.

Pierwsze maski były wyposażane w filtropochłaniacze typu T5, lecz wprowadzono nowy model pod oznaczeniem 395 ze względu na wagę poprzedniego filtropochłaniacza, która przekraczała 1kg! Rura była przymocowana na stałe do maski była ona wykonana z gumy powleczonej materiałem bawełnianym, prymitywna komora zaworowa wykonana z metalu, do której przymocowany był także płatkowy zawór wydechowy znajdował się on w metalowej obudowie, komory zaworowe były malowane na zielono lub czarno i mocowane do części twarzowej na gorąco, co powodowało częste wypadanie komory z maski. Część twarzowa wykonywana była w dwóch kawałków gumy tworzących półkulę oraz kawałka, w którym były oprawiane okulary oraz komora zaworowa, ze względu na wykonanie części twarzowej z gumy jednej grubości maska zapadała się, co wpłynęło na stworzenie części twarzowej, która różniła się zastosowaniem grubości gumy w zależności od miejsca na części twarzowej. Filtropochłaniacze były lakierowane na zielony lub brązowy kolor na dnie filtropochłaniacza znajdował się zawór wdechowy oraz nr seryjny występowały także liczne pieczątki odbiorów wojskowych oraz data produkcji. Maskę nosiło się w dowolnym typie torby, które były ówcześnie produkowane w ZSRR.

Na wyposażeniu armii czerwonej były też filtry oznaczone T3, MO2 oraz MT4 różniły się one czasem ochrony oraz substancją, przed którą zapewniały ochronę. Teoretycznie maska powinna być wykonana z grubej i dobrej jakości gumy, lecz bardzo często do użycia trafiały maski źle wykonane z wadami fabrycznymi wogule nienadające się do użytku!Marek Kulig

POLECAMY TAKŻE: