Poszukiwania.pl
Poszukiwania.pl
Tuesday, 11 Jan 2022 00:00 am
Poszukiwania.pl

Poszukiwania.pl

W październiku archeolodzy odkryli rzadką 2700-letnią toaletę w ogrodzie posiadłości królewskiej z VII wieku p.n.e. na dzisiejszej promenadzie Armon Hanatziv w Jerozolimie.

Na taki luksus mogli sobie wówczas pozwolić tylko bogaci.

Ale badanie zawartości szamba pod fantazyjnie rzeźbioną toaletą z wapienia ujawniło, że uprzywilejowani ludzie, którzy z niego korzystali, byli nękani przez glisty, tasiemce, włosogłówki i owsiki.

Naukowcy z Tel Aviv University i Israel Antiquities Authority donoszą w International Journal of Paleopatology, że jaja tych pasożytów zostały wyekstrahowane z gleby kloacznej.

Dafna Langgut, dyrektor Laboratorium Archeobotaniki i Środowisk Starożytnych Uniwersytetu w Tel Awiwie, powiedziała, że dobrze zachowane jaja wskazują, iż mieszkańcy rezydencji prawdopodobnie cierpieli na bóle brzucha, nudności, biegunkę i świąd.

Zauważyła, że niektóre ze znalezionych pasożytów „są szczególnie niebezpieczne dla dzieci i mogą prowadzić do niedożywienia, opóźnień rozwojowych, uszkodzenia układu nerwowego, a w skrajnych przypadkach nawet śmierci”.

Langgut mówi, że infekcje jelit mogły być spowodowane zanieczyszczeniem kałem żywności i wody pitnej lub złym stanem higieny łazienki.

Innymi możliwymi źródłami zakażenia było używanie ludzkich odchodów do nawożenia upraw polowych oraz spożywanie niewłaściwie ugotowanego mięsa.

W tamtych czasach nie było leków na robaki jelitowe, więc ludzie prawdopodobnie cierpieli przez lata. Dziś te pasożyty nadal istnieją, ale można je skutecznie leczyć.

Według Eli Escozido, dyrektora Israel Antiquities Authority, „Badania prowadzone przez Israel Antiquities Authority i naszych partnerów pozwalają dotknąć najdrobniejszych szczegółów codziennego życia w starożytności. Dzięki zaawansowanemu sprzętowi i owocnej współpracy z uzupełniającymi się instytucjami badawczymi, teraz można wydobyć fascynujące informacje z materiałów, z którymi wcześniej nie mieliśmy narzędzi do naukowego wykorzystania. Obecnie badania archeologiczne prowadzą do lepszego zrozumienia przeszłych stylów życia”.

Langgut prowadzi dodatkowe analizy osadów pobranych z szamba, aby poznać dietę i zioła lecznicze stosowane w Jerozolimie w późnej epoce żelaza.

 

Ten artykuł został po raz pierwszy opublikowany przez ISRAEL21c