Kategorie

Wykrywacz metali Armand Prospector


Wykrywacz metali Armand Prospector.


Testowany model został dostarczony przez producenta firmę Armand. Wyniki testów są wynikami prowadzonych prac w terenie dostarczonym modelem.

Strona WWW producenta - www.armand.plDostarczony wykrywacz składał się z następujących części:
- sondy
- rurki nośnej mocującej sondę z wysięgnikiem
- elementu z elektroniką i wysięgnikiem
- podłokietnika

Dzięki możliwości rozłożenia wykrywacza na drobne elementy mieści się on w niedużym plecaku.


Wykrywacz wyposażony jest:

w pięć pokręteł:
- próg dźwięku
- głośność
- czułość
- grunt
- dyskryminacja

w cztery przełączniki:
- dyskryminacja TAK/NIE
- praca STATYCZNA/DYNAMICZNA
- wskaźnik naładowania baterii
- włącznik

a także w przycisk zerowania oraz gniazdo słuchawkowe.

 

Testowany wykrywacz bardzo dobrze dostraja się do gruntu. Użytkownik dzięki intuicyjnemu panelowi sterowania po kilku próbach "wyczuje" najlepsze ustawienia wykrywacza do prowadzonych prac.

Pomimo umieszczenia na wykrywaczu pokrętła Głośność sygnał wydawany przez wykrywacz był cichy i niezadowalający. Rozwiązaniem takiego stanu rzeczy była praca z wykrywaczem z wykorzystaniem słuchawek. Po włączeniu słuchawek (wtyk "mini jack stereo") automatycznie zostaje wyłączony głośnik.

Dyskryminacja: aby dobrze zrozumieć zasade działania dyskryminacji osoby zainteresowane używaniem tej funkcji wykrywacza powinny wpierw przeprowadzić kilka prób i testów. Pokrętło dyskryminacji zapewnia nam możliwość eliminacji nieporządanych elementów.

Namierzenie przedmiotu jest sygnalizowane dźwiękiem narastającym, a także optycznie na diodach. Wykrywacz wyposażony w sonde o średnicy 27 cm znakomicie namierza poszukiwany przedmiot. Według producenta sonda w wykrywaczu jest wodoszczelna. Nie miałem okazji testowania pracy w takim środowisku jednak zanurzenie sondy w wodzie nie zaszkodziło jej dalszej pracy.

Model ten jest zasilany przez 2 baterie 9V. Według informacji podawanych przez producenta powinien na nich pracować przez conajmniej 8 wypraw. Testowany model wytrzymał na dostarczonych bateriach 10 wypraw.
Wymiana baterii następuje poprzez rozłożenie kasety z elektroniką. Wykrywacz posiada wskaźnik naładowania baterii. W każdej chwili podczas pracy możemy sprawdzić w jakim stanie znajdują się baterie. Stan baterii jest sygnalizowany po uruchomieniu przełącznika BAT na diodach.


Test:

Pustynia Błędowska wyniki podane podczas prac:
Pustynia jest terenem bogatym w różnego rodzaju odłamki małe, duże i wielkie. Jest to spowodowane wykorzystywaniem tego terenu jako poligonu przez wojska niemieckie i polskie.

- odłamki o średnicy do 0,5 cm ~ do 15 cm
- odłamki o średnicy 3 cm ~ 30 cm
- łuski ~ od 10 do 30 cm
- blacha o średnicy ok 10 cm ~ 50 cm

Jura Krakowsko-Częstochowska wyniki podane podczas prac:
- boratynka ~ 10 cm
- gwóźdź kuty do 2 cm ~15 cm
- gwóźdź kuty do 5 cm ~ 25 cm
- łuski ~15 cmPlaża:
- puszka - 50 cm
- moneta 2 zł - 15 cm
- moneta 5 zł - 20 cmPodsumowanie:

Zostałem mile zaskoczony otrzymanym wykrywaczem. Spełnił wszystkie stawiane mu wymagania, praca z nim była przyjemna i efektywna. Jedynym problemem z jakim się spotkałem podczas pracy z wykrywaczem był jego głośnik. Jednak po zaopatrzeniu się w słuchawki spokojnie mogłem oddać się poszukiwaniom. Po przeprowadzonych testach uważam, że zasięgi podawane przez producenta dla tego modelu są realne do osiągnięcia.