Kategorie

Nadanie praw miejskich warszawskiej Pradze przez Władysława IV


Leżąca naprzeciw warszawskiego Starego Miasta Praga wzmiankowana była po raz pierwszy w 1432 r. Jej historyczne centrum znajdowało się w rejonie dzisiejszego parku Praskiego i Ogrodu Zoologicznego, gdzie mieścił się ówczesny ratusz. Praga została przyłączona do Warszawy na mocy ustawy Sejmu Czteroletniego z 1791 r. Przez Pragę przetoczyło się wiele bitew, które były przyczyną strat i zniszczeń. Swoje piętno odcisnęły na niej m.in. potop szwedzki, Powstanie Kościuszkowskie, budowa fortyfikacji za czasów napoleońskich, bitwy pod Olszynką Grochowską i Wawrem, rozegrane w czasie Powstania Listopadowego, a także II wojna światowa. Jednak w porównaniu z innymi dzielnicami Warszawy zniszczenia w wyniku ostatniej wojny były na tyle małe, że Praga w latach czterdziestych pełniła funkcje administracyjnego centrum stolicy.

Najstarszym obiektem na terenie Pragi jest kaplica Matki Boskiej Loretańskiej. Wart uwagi jest także neogotycki kościół św. św. Michała i Floriana - obecnie katedra archidiecezji warszawsko-praskiej. Centralnym punktem dzielnicy jest plac Wileński, znajdujący się na przecięciu ul. Targowej i al. Solidarności. Znajduje się tam m.in. pomnik poświęcony polskim i radzieckim żołnierzom oraz cerkiew św. Marii Magdaleny. Ważnym obiektem jest również Bazar Różyckiego przy ul. Targowej -jedno z istotniejszych miejsc związanych z handlem w latach powojennych. Chociaż od lat pięćdziesiątych Praga była uznawana za "złą" dzielnicę, właśnie tutaj zachował się warszawski folklor. Dzisiaj jest to główny powód rewitalizacji dzielnicy, powstają tu liczne galerie i pracownie artystyczne, a ruch turystyczny przyciąga na Pragę coraz więcej inwestorów.

ML

Fotografia: Praga w XVIII w. według rekonstrukcji w Muzeum Warszawskiej Pragi, CC-BY-NC.


O ile nie jest to stwierdzone inaczej, wszystkie materiały na stronie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Muzeum Historii Polski.POLECAMY TAKŻE: