Kategorie

Forty Maunsell

Forty Maunsell Sea były małymi wieżami obronnymi zbudowanymi w ujściach rzek Tamizy i Mersey podczas II wojny światowej, aby pomóc bronić Wielką Brytanie. Nazwę zawdzięczają nazwisku projektanta, Guya Maunsella.

Zostały one zlikwidowane pod koniec 1950 roku, a później wykorzystywane do innych działań. Najbardziej znanym przeznaczeniem fortów Maunsell jest zajęcie jednej z platform i ogłoszenie niezależnego Państwa o nazwie Sealand. Było to możliwe z uwagi na umiejscowienie fortów poza wodami terytorialnymi Wielkiej Brytanii. Sytuacja zmieniła się z biegiem lat gdy granice wód terytorialnych zostały przesunięte. Wówczas podjęto decyzję o likwidacji wież, które w międzyczasie popadały w ruinę.

Na dzień dzisiejszy pozostaje Sealand jako nieuznawane przez żaden kraj Państwo, utrzymujące się ze sprzedaży paszportów i obywatelstwo, dystrybucji znaczków pocztowych i monet, a także na prowadzeniu działań polegających na wynajmowaniu powierzchni np. na prowadzenie pirackich rozgłośni radiowych czy serwerowni.foto: Acidcow.com
POLECAMY TAKŻE: