Kategorie

Zapraszamy do dyskusji

Ekspozycja online listów obozowych Tadeusza Korczowskiego – więźnia z pierwszego transportu Polaków do Auschwitz

„Od 14.VI znajduję się w obozie koncentracyjnym Auschwitz...” to tytuł wystawy online udostępnionej przez Muzeum Auschwitz w serwisie Google Arts & Culture. Prezentuje ona przekazaną przez rodzinę byłego więźnia Tadeusza Korczowskiego kolekcję 21 listów wysłanych przez niego z Auschwitz.
Sklep Poszukiwania.pl


 
Ekspozycję w wersji wirtualnej przygotowano z okazji 80. rocznicy deportacji do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz pierwszego transportu Polaków. Tadeusz Korczowski był wśród 728 mężczyzn przewiezionych 14 czerwca 1940 r. z Tarnowa.
 
– Dla nas niezwykle ważny jest każdy dokument, każda osobista pamiątka, czy każdy obozowy list. Dzięki nim możemy nie tylko poznawać historię machiny Auschwitz jako instytucji, ale zejść na poziom osobisty i pokazywać jednostkowe ludzkie losy. Dlatego też nieustannie apelujemy o przekazywanie wszelkich dokumentów i pamiątek związanych z historią i ofiarami KL Auschwitz. Tu będą one chronione, konserwowane, badane i eksponowane - jak ta internetowa ekspozycja listów Tadeusza Korczowskiego przekazana nam przez członków jego rodziny - powiedział Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Muzeum.
 
Tadeusz Korczowski (ur. 1914 r.) po agresji nazistowskich Niemiec na Polskę brał udział w wojnie obronnej i poświęcił się działalności konspiracyjnej. 1 maja 1940 r. został aresztowany przez Niemców w Rzeszowie wraz z młodszym o sześć lat bratem Jerzym, a następnie osadzony w więzieniu na Zamku w Rzeszowie. 9 maja 1940 r. obu braci i innych aresztowanych w tym czasie przeniesiono do więzienia w Tarnowie. Stamtąd 14 czerwca 1940 r. obaj zostali przewiezieni do obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie Tadeusz Korczowski otrzymał numer obozowy 373, a jego brat Jerzy numer 625. Obaj bracia zostali zwolnieni z Auschwitz w październiku 1941 r.
 
Ekspozycja prezentuje nie tylko same listy Tadeusza Korczowskiego. Mówi ona także o listach i grypsach obozowych wysyłanych przez więźniów z obozu, a także historii pierwszego transportu Polaków do Auschwitz - 14 czerwca 1940 r.
 
Wystawa „Od 14.VI znajduję się w obozie koncentracyjnym Auschwitz...” dostępna jest w Google Arts & Culture w polskiej i angielskiej wersji językowej.
 
Więcej: http://auschwitz.org/muzeum/aktualnosci/ekspozycja-online-listow-obozowych-tadeusza-korczowskiego-wieznia-z-pierwszego-transportu-polakow-do-auschwitz,2140.html
 
 


POLECAMY TAKŻE: