Kategorie

Artykuł o Zamku Moszna

Zamek Moszna jest jednym z ciekawszych, a zarazem najpiękniejszych zamków w Polsce. Położony jest na Opolszczyźnie w miejscowości Moszna.

             Zamek wybudowany został w połowie XVII wieku. Część W nocy z 2/3 czerwca 1896 z niewiadomych przyczyn wybuchł w Mosznie pożar, który strawił wnętrza, dachy, część ścian barokowego pałacu, który do 1900 roku odbudowano do pierwotnego kształtu.  Do roku 1900 wybudowana została wschodnia część w stylu neogotyckim,  a na  przełomie lat 1912/14  dobudowano skrzydło zachodnie w stylu neorenesansowym. Wysokość obiektu, jego liczne wieże, szczyty, iglice dają wyraźne odczucie wertykalizmu. Zamek posiada ogółem 8 tys. m2 powierzchni, 365 pomieszczeń, a jego kubatura wynosi 65 tys. m3. Dwukrotnie w 1911 i 1912 roku gościem hrabiego Franza Tiele-Wincklera był cesarz Wilhelm II, o czym informuje zachowana rękopiśmienna kronika polowań. W dwustuhektarowym parku obok pałacu znajdują się rzadko występowane skupiska rododendronów, oraz  między innymi około trzystuletnie dęby.  Zamek Moszna jest jednym z ciekawszych, a zarazem najpiękniejszych zamków w Polsce. Położony jest na Opolszczyźnie w miejscowości Moszna. Od roku 1866 do 1945 roku zamek był rezydencją śląskiego rodu Tiele- Wincklerów. W czasie wiosny w 1945 roku ród Tiele- Wincklerów opuścił zamek i udał się do Niemiec. Po ucieczce Tiele- Wincklerów zamek przejęła Armia Czerwona, co w znacznym stopniu przyczyniło się do dewastacji i zniszczenia prawie całego bardzo cennego wyposażenia pałacu. 

Po 2 wojnie światowej zamek stał się siedzibą wielu różnych instytucji, nie miał stałego użytkownika. Od 1996 roku jest Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej: Centrum Terapii Nerwic, aż do wybudowania nowego budynku szpitalnego w 2013 roku. Zamek jest częściowo udostępniony do zwiedzania.

 

 

Artykuł ten jest w pełni stworzony przez moją osobę. Informacje czerpałem z różnych źródeł między innymi z przewodników po polskich zamkach, jak i również z różnych stron internetowych

Jakub Marciniak