Kategorie

Zapraszamy do dyskusji

Artefakty z epoki kamienia odkryte w jaskini w Nepalu


Zespół archeologów odkrył w jaskini w Nepalu artefakty sprzed wielu tysięcy lat, które mogą pochodzić z epoki kamienia - informuje serwis internetowy Stone Pages.

Odkrycia w jaskini Pang-2 w pobliżu miejscowości Kalimati Parbat dokonał zespół naukowców z Urzędu Archeologii Nepalu, prowadzący prace badawcze w jaskini pod kierunkiem Navaraja Adhikariego.

Jak poinformował Adhikari, archeolodzy odnaleźli podczas wykopalisk na głębokości kilku metrów pod powierzchnią podłoża jaskini pustą przestrzeń o szerokości około 6 metrów, pokrytą obrobionymi kamieniami i prymitywnymi kamiennymi narzędziami.

Kamienne artefakty zostały zebrane ze stanowiska i przewiezione do Katmandu - stolicy Nepalu - w celu przeprowadzenia szczegółowych badań.

Zdaniem ekspertów, znaleziska z nepalskiej jaskini pochodzą sprzed wielu tysięcy lat i mogły służyć ludziom żyjącym w tym rejonie w epoce kamienia.

Kolejny zespół naukowców przygotowuje ekspedycję do jaskini Pang-2 i prowadzenie dalszych prac wykopaliskowych na stanowisku.

Urząd Archeologii Nepalu zwrócił się do władz administracyjnych o zapewnienie ochrony stanowiska archeologicznego, gdyż odnalezione dotychczas artefakty mogą być najstarszymi znaleziskami odkrytymi podczas wykopalisk na terenie Nepalu. JOT

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz