Kategorie

Aleksander Rożniecki członkiem rosyjskiej Rady PaństwaKariera urodzonego w 1774 r. Aleksandra Rożnieckiego to metamorfoza bohatera narodowego w znienawidzonego zdrajcę. Uczestnik wojny polsko-rosyjskiej 1792 r., Powstania Kościuszkowskiego, żołnierz Legionów Polskich, znakomity dowódca kawalerii i wywiadowca w czasach epopei napoleońskiej, w 1809 r. został odznaczony za męstwo w wojnie z Austrią Krzyżem Komandorskim Virtuti Militari. Dosłużył się stopnia generalskiego. W Królestwie Polskim okazał się lojalnym poddanym i zdolnym twórcą Żandarmerii (1816), cenionej w Petersburgu tak bardzo, że stanowiła wzór dla żandarmerii carskiej. Zdobył uznanie w świecie penitencjarnym  wymyślając tzw. pudło Rożnieckiego, czyli pochyłe oszalowanie okien. Takie ograniczenie kontaktu ze światem dodatkowo uprzykrzało więźniom odbywaną karę w wielu krajach europejskich przez ponad wiek.

Karierowicz, miłośnik kart i rozpusty, był sprawnym szefem tajnej policji. Im większy stopień doskonałości osiągały siatki donosicieli, z tym większą odrazą traktowany był przez własne społeczeństwo. Narzucony przez wielkiego księcia Konstantego jako wielki mistrz Wolnego Mularstwa, był przyczyną rozłamu w tej organizacji. Walerian Łukasiński, chcąc uwolnić się od osób tego pokroju, założył wtedy tajne Wolnomularstwo Narodowe. Od 1821 r. kierował Dyrekcją Teatrów (Narodowego i Francuskiego w Warszawie). Nominację tę uzyskał na skutek incydentu związanego z występem francuskiej aktorki, rozdmuchanego przez wielkiego księcia do rozmiarów skandalu, zakończonego wprowadzeniem do warszawskiej prasy cenzury.

Mistrz intryg i prowokacji, przed wybuchem Powstania Listopadowego przyczynił się walnie do zaistnienia atmosfery terroru i inwigilacji. Nic dziwnego, że jego portret został powieszony na latarni (on sam zdążył uciec) jako jeden z pierwszych. Schronienie znalazł u boku cara. W 1832 r. w dowód uznania wieloletnich zasług został członkiem rosyjskiej Rady Państwa, szczególnie poświęcając się pracom w Komitecie ds. Królestwa Polskiego. Zmarł w 1849 r.

MAS

Ilustracja: dziewiętnastowieczny portret Aleksandra Rożnieckiego, Wikimedia Commons, domena publiczna.O ile nie jest to stwierdzone inaczej, wszystkie materiały na stronie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Muzeum Historii Polski.POLECAMY TAKŻE: