Al-Ula było stolicą starożytnych Lihyanitów (Dedanitów). Położone w regionie Medyny w Arabii Saudyjskiej, miasto zawiera pierwsze miejsce na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO w Królestwie Arabii Saudyjskiej.
Obronne miasto Al-Ula, oaza w mieście na pustyni z żyznymi ziemiami i wodą pitną, zostało założone w VI wieku p.n.e. Znajdowało się ono na "Drodze Kadzidłowej", sieci dróg ułatwiających handel przyprawami, jedwabiem i innymi luksusowymi towarami przez Arabię, Egipt i Indie.
Al-Ula stoi tam, gdzie znajdowało się biblijne miasto Dedan, które założone zostało podczas starożytnego Królestwa Lihyan w północnej Arabii, które panowało między V a II wiekiem p.n.e. Historia oazy dzieli się na kilka rozdziałów.
Królestwo Dedan jest wspomniane w inskrypcjach z Harran. Al-Ula stała się najważniejszym osiedlem w regionie aż do czasów współczesnych. Imperium Osmańskie wybudowało linię kolejową Hejaz między 1901 a 1908 rokiem, aby połączyć Medynę i Damaszek. Kolej miała główne stacje zarówno w Mada’s Salih (Hegra), jak i Al-Ula.
Obszar ten ma niezwykle bogate dziedzictwo, z licznie rozsianymi stanowiskami archeologicznymi.
Al-Ula jest opisywana jako lustro starożytnych cywilizacji na Półwyspie Arabskim. Badania odkryły cywilizację liczącą ponad 200 000 lat na tym samym miejscu, wzdłuż starożytnej trasy handlowej z południa Półwyspu na północ. Al-Ula jest destynacją turystyczną dla odwiedzających z różnych części świata zainteresowanych archeologią, naturą, sztuką i kulturą.
Zwiedzający mogą cieszyć się fascynującym doświadczeniem na miejscu zawierającym 5000 inskrypcji wyrzeźbionych w skałach na Górze Ikmah, a także 111 grobów, w których znajduje się 94 groby rzeźbione.
Pionowe piaskowcowe klify otaczające Al-Ula okazałyu się znakomitymi miejscami sztuki naskalnej, czyniąc Al-Ula najbogatszym miejscem z petroglifami w Królestwie. Góra Ar-Ruzeiqiah w południowej części Al-Ula posiada duży panel z petroglifami z setkami obrazów, w tym sceny polowań z udziałem ludzi i różnych zwierząt.
Góra Ikmah jest pełna archeologicznych inskrypcji z początków cywilizacji arabskiej, a także pism i inskrypcji innych cywilizacji i nazywana jest „Otwartą Biblioteką”.
Oprócz zielonej oazy w Al-Ula, w różnych obszarach znajdują się różnorodne formacje skalne, sprawiając, że miejsce to staje się wyjątkowym miejscem dla miłośników natury.
Znaczenie Al-Ula jako miejsca archeologicznego i historycznego doprowadziło do utworzenia Komisji RCU w lipcu 2017 roku, której celem było rozwijanie i promowanie Al-Ula jako międzynarodowej destynacji turystycznej. Głównym celem instytucji jest przeprowadzanie badań związanych z promocją i rozwojem tego miejsca.
fot. Pteropus conspicillatus; Wikipedia; Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0.
Źródło: Arkeonews